
W góry
Kochamy góry. Kochamy psy. Po pojawieniu się w naszym domu psiego członka rodziny planowanie górskich wycieczek uległo zmianie. W Polsce , ze względu na liczne zakazy, czworonożnego przyjaciela niestety nie zabierzemy wszędzie. Gdzie zatem można iść w góry z psem?
Tatry Polskie
Polskiej części Tatr niestety nie można nazwać przyjazną dla psów. Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego obejmuje zakaz wprowadzania psów. Z czworonogiem wejdziemy jedynie do Doliny Chochołowskiej i Doliny Lejowej (niestety aktualnie tutaj też już mamy zakaz). Możemy też wybrać się na spacer wzdłuż granicy parku Drogą pod Reglami. Cała trasa liczy nieco ponad 9 km. I to by było na tyle… Na szczęście, po drugiej stronie granicy mamy przyjaznych sąsiadów… Zaledwie kilka kroków dalej od parkingu na Łysej Polanie mamy już Słowację i szlak bardzo psiakolubny w Dolinie Białej Wody.
Tatry Słowackie
W słowackiej części Tatr rzecz ma się zupełnie inaczej. Jak na razie psy są wciąż mile widziane na większości szlaków. Piszemy jak na razie, bo w ostatnim czasie podnoszone są głosy o wprowadzenie zakazu psów na terenie TANAP-u. Pamiętajmy jednak o tym by pies koniecznie był na smyczy. Za niestosowanie się do tych przepisów możemy zapłacić słony mandat.
Przychylność regulaminu dla psów nie oznacza jednak, że nasi pupile mogą z nami wędrować wszędzie. Przy wyborze szlaku należy wziąć pod uwagę kondycję i możliwości psa oraz trudność i sztuczne ułatwienia na trasie (drabinki, łańcuchy, klamry). Najważniejsze powinno być dla nas bezpieczeństwo – swoje i pupila.
A gdzie warto wybrać się w Tatry Słowackie z psem? Zobaczcie nasze propozycje wycieczek tutaj: Tatry Słowackie z psem
Beskid Mały
Beskid Mały jest bardzo psiolubny 🙂 Niewymagające, przystępne dla psich łapek szlaki, urzekające piękno przyrody i brak psich zakazów zachęcają do wspólnych wycieczek. Beskid Mały będzie dobrym pomysłem na krótkie wycieczki jak i dłuższe wędrowanie między szczytami. Szczyty nie przekraczają wysokości 1000 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.) Naszym ulubionym jest Chrobacza Łąka (lub Hrobacza jak kto woli ;)) – 828 m n.p.m., (z sentymentu) i… Magurka Wilkowicka – 909 m n.p.m. (za najlepsze kluski na parze z malinami!).
Beskid Śląski
Beskid Śląski również zaliczamy do przyjaznych psom górskich rejonów. Nieco wyższe szczyty niż w Beskidzie Małym. Najwyższy to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) a zaraz po nim Barania Góra (1220 m n.p.m.). Skrzyczne (choć niestety nieco już komercyjne za sprawą kolejki) jest niezwykle urokliwe szczególnie zimą. Psich zakazów nie ma. Z psiakiem wejdziecie też do większości schronisk.
Zobacz nasze propozycje górskich wycieczek z psem po Beskidzie Śląskim.
Beskid Żywiecki
W Beskidzie Żywieckim sprawa trochę się komplikuje. Na jego terenie znajduje się Babiogórski Park Krajobrazowy, którego regulamin zakazuje wprowadzania psów. Jeśli jednak bardzo chcecie zdobyć Babią Górę razem ze swoim pupilem możecie to zrobić – ale od strony słowackiej, gdzie zakaz nie obowiązuje.
W pozostałej części Beskidu Żywieckiego pies jest mile widziany – jednak na terenie rezerwatów przyrody koniecznie na smyczy.
Sprawdź, gdzie iść w góry z psem w Beskidzie Żywieckim.
Gorce
Na teren Gorczańskiego Parku narodowego z psem nie wejdziemy… ale poza tym obszarem jak najbardziej 🙂 Słynny Turbacz z psiakiem też jest możliwy do zdobycia, ale nie od każdej strony. Jak legalnie wejść na najwyższy szczyt Gorców podpowiemy już wkrótce.
Zobaczcie nasze propozycje wypadów w góry z psem – Gdzie w góry z psem?